Motosport

Bagnaia do titule, Rins pobijedio sa Suzukijem za oproštaj

a1554d7c a9dc 4ebc 9c77 26886b5ff03e

Bila je itekako zanimljivo u Valenciji. Na kraju, prva titula za Ducati od 2007. godine i zadnja pobjeda Suzukija, koji odlazi iz MotoGP prvenstva.

Da bi obranio prošlogodišnju titulu, Fabio Quartararo je s Yamahom trebao pobijediti i još se nadati da će Bagnaia s Ducatijem završiti kao tek 15. ili da neće uopće završiti. No iako se svojski trudio, Francuz nije mogao pobijediti. Šanse za to su mu bitno opale već nakon starta, kad se s 4. startne pozicije nije probio u vodstvo. Umjesto toga, vrzmao se tamo negdje oko petog mjesta, te u ranoj fazi utrke čak imao i kontakt baš s Bagnaiom, kojem je pritom i otpalo krilce na boku.

Valencija kontakt Quartararao Bagnaia

Nakon tih uzbuđenja u prvom krugu, Quartararo nije uspijevao uhvatiti vodeću grupu, te je završio kao četvrti, s nepune 2 sekunde zaostatka za pobjednikom, dok je Bagnaia ipak usporio pod velikim pritiskom velikih očekivanja i malo pomalo tonuo u poretku. Završio je utrku kao tek deseti, ali i to je bilo i više nego dovoljno da potpuno zasluženo proslavi svoju prvu titulu MotoGP prvaka. S time da je Ducati već ranije potvrdio i konstruktorski i momčadski naslov, a uskoro bi osvajanje trostruku krune trebali proslaviti i u Superbike prvenstvu, gdje briljira Alvaro Bautista.

Valencija MEYMm JRB2013

Inače, Ducati je svoju prvu i dosad jedinu vozačku titulu osvojio sad već davne 2007. s genijalnim Caseyjem Stonerom, a Pecco Bagnaia je uz to i prvi talijanski MotoGP prvak od 2009. godine, kad je posljednju titulu osvojio njegov mentor Rossi. Bagnaia je i prvi talijanski prvak na talijanskom motociklu u kraljevskoj klasi nakon točno pola stoljeća, odnosno 1972 godine. Tad je veliki Gaiacomo Agostini osvojio svoju zadnju titulu za upravljačem MV Aguste.

Valencija fa2b6e98 394c 4a06 bc9a 4cc348c7f792

U Valenciji smo svjedočili i posljednjoj MotoGP pobjedi Suzukija u dogledno vrijeme, a vjerojatno i zauvijek. Nakon što je nekako s proljeća iz Japana stigla iznenadna odluka da se na kraju ove sezone povlače iz MotoGP prvenstva, u garaži Suzukija je nastala pomutnja. No Rins se pribrao te je nedavno pobijedio u Phiilip Islandu, a sad i na oproštaju te marke u Valenciji. Krenuvši s pete pozicije, Rins se odmah probio u vodstvo kojeg ni u jednom trenutka nije ispuštao iz ruke. Bila je to itekako emocionalna pobjeda i sad još paradoksalnije djeluje to što iduće godine u prvenstvu neće biti motocikla koji je pobijedio na dvije od posljednje tri utrke.

Valencija 4b6d35e5 33f3 41ae 8b8f 44f95736dbef

S time da je pitanje bi li Rins pobijedio da je utrka potrajala još jedan krug. Naime, Brad Binder je još jednom potvrdio da je sve bolji kako utrka odmiče te se u završnici probio do drugog mjesta, ali jednostavno nije više imao vremena sustići Rinsa, prošavši ciljem s nepune 4 desetinke zaostatka. Treći je, pola sekundi kasnije, ciljem projurio Jorge Martin s Pramac Ducatijem.

Brad Binder KTM MotoGP 2022 Valencia race

S druge strane, bio je to izuzetno loš završetak inače odlične sezone za momčad Aprilije. I Aleix Esparagaro i Maverick Vinales su odustali zbog kvara, a to znači da je u borbi za treće mjesto u ukupnom poretku Bastianini u posljednji tren prestigao Espargaroa. Istovremeno je Aprilia izgubila i drugo mjesto u konstruktorskom poretku od Yamahe te drugo mjesto u momčadskom poretku od Red Bull KTM-a.

Val22 Aprilia Espargaro

Pitanje prvaka se imalo riješiti i u klasi Moto2 gdje je Japanac Ai Ogura na startu utrke imao 9,5 bodova manje od Španjolca Augusta Fernandeza. Japanac je vozio na sve ili ništa i pritom pao, nakon čega je Fernandez automatski postao prvak, a onda i prošao ciljem kao drugi iza timskog kolege Acoste. U klasi Moto3 je Izan Guevara s GasGasom pobjedom postao prvak još u Phillip Islandu, a sad je novom pobjedom u uzbudljivoj završnici na najbolji mogući način zaključio svoju Moto3 karijeru.

b637eb18 6a7b 9b9f 440a 22b0f62ca88f

Nakon ove dosad najduže sezone, s 20 odvoženih utrka, slijedi ona još duža. Trajat će od 26. ožujka i utrke u Portugalu skroz do 26. studenog i završnog okupljanja u Valenciji, s time da se uz 21 nedjeljnu utrku prema novom programu treba voziti i 21 sprint utrka subotama poslijepodne. Dakle, s ovom utrkom u Valenciji je definitivno završila jedna era.