Motosport

Može li Bagnaia već ovog vikenda postati MotoGP prvak?

ca791dc7 ceee 5e56 59e0 d4b503c20ed3

Sjajna utrka u Phillip Islandu! Rins je pobijedio sa Suzukijem, a Quartararo pao, pa je Bagnaia s trećim mjestom preuzeo vodstvo u ukupnom poretku i došao korak do naslova.

Quartararo je pogriješio u ranoj fazi utrke, u zavoju broj 4, provukao se kroz izletnu zonu, potonuo na 22. mjesto i onda u pokušaju povratka pao u zavoju broj 2. No, moglo je biti još i gore za Francuza. Naime, Bagnaia je lako mogao pobijediti. Bio je u vodstvu na ulasku u posljednji krug. No Rins je iskoristio nevjerojatnu sposobnost Suzukija da prenosi puno više brzine kroz zavoje, pa je tako kroz zavoj broj 1, pripremio napad, a onda ga kroz zavoj broj 2 fenomenalno izvršio. S time da je Marc Marquez očekivao takav potez Rinsa, te se i on a njim progurao ispod Bagnaie.

rd18 phillipisland marc 2022 39

Do kraja tog posljednjeg kruga više nije bilo promjena, ali to ne mijenja na stvari da je riječ o jednoj od najboljih utrka u posljednje vrijeme. Istina, bilo je to uvjetovano i time što su svi dozirali tempo, kako ne bi uništili gume, no to ne mijenja na stvari da su prva sedmorica (dakle, redom Rins, Marquez, Bagnaia, Bezzecchi, Bastianini, Marini i Martin) prošla ciljem unutar manje od jedne sekunde.

94f50bb8 b2cf 5ffa 2c6e c01b8585137e

Točnije, Martin je kasnio samo 0,844 sekunde za pobjednikom, a svejedno ponio kući samo 9 bodova za to 7. mjesto. U top 10 su još bili Johann Zarco, Aleix Espargaro i Brad Binder, koji je kasnio manje od 6 sekundi za pobjednikom, što je bilo dovoljno blizu za drugi najbliži Top 10 u povijesti kraljevske klase. Bila je to i prva pobjeda za Suzuki i Rinsa nakon dvije godine čekanja, a vjerojatno i posljednja jer se Suzuki na kraju ove sezone povlači iz MotoGP-a.

rd18 phillipisland marc 2022 15 2

Bagnaia je zastao manje od četvrt sekunde i da je pobijedio sad bi imao prednost od velika 23 boda samo dvije utrke prije kraja. Ali i ovako je minus od čak 91 boda nakon Sachsenringa u posljednjih 8 utrka pretvorio u plus od 14 bodova u odnosu na Quartararoa. A u prilog mu ide i to što su ostali pretendenti za naslov malo izgubili korak.

MEYMm A1X1738 Australia

Istina Bastianini je bio peti, što je sjajan rezultat ako uzmemo u obzir da mu se, nakon peha u kvalifikacijama, u prvim krugovima još nepotrebno aktivirao zračni jastuk, nakon čega je potonuo skroz do 20. pozicije. Bilo kako bilo, njegov zaostatka za Bagnaiom je 42 boda u trenutku kad je još samo 50 bodova u igri.

rd18 phillipisland espargaro 2022 7

Aleix Espragaro je pak imao problema s time što se elektronika previše aktivirala i prekidala paljenje, s time da je nejasno je li previše potrošio stražnju gumu ili je ipak elektronika bila pogrešno podešena. Uglavnom, prošao je kroz cilj kao deveti, te broji 27 bodova manje od Bagnaie. To nije nenadoknadivo, no s obzirom na njegove rezultate u posljednje vrijeme, i greške koje se događaju u momčadi Aprilije, Aleix Espargaro ima relativno male šanse. A njih više uopće nema Jack Miller, kojeg je torpedirao Alex Marquez, i to baš u zavoju broj 4 koji je baš ovaj vikend preimenovan u čast Millerovog (prez)imena.

b6cb5d2e 30db 40cc 822a 2eddf467132a

Uglavnom, situacija je takva da Bagnaia ima doista realne šanse osvojiti MotoGP naslov na predstojećoj utrci u Maleziji (gdje je 2018. potvrdio i Moto2 titulu). Teoretski bi mu dostajalo i samo to da završi u top 5, pod uvjetom da Quartarao ostane bez bodova. S druge strane, moglo bi se desiti da Bagnaia pobijedi, a da svejedno (još) ne postane prvak, ako Quartararo završi na postolju. Jasno, tu se još i brojne druge moguće kombinacije, u kojima bi bio važan i plasman Espargaroa. No idemo se nadati da će se pitanje prvaka ipak riješiti na zadnjoj utrci sezone, u Valenciji. Pa neka onda pobijedi najbolji, pri čemu sve upućuje na to da je trenutno najbolji Ducati u rukama Bagnaie. Uostalom, u posljednjih 8 utrka, Bagnaia je od mogućih 200 osvojio 152 boda, a Quartararo u istom periodu samo 47.

060f9c71 a437 4026 b6f1 6fa55d99ad01